Santana 20 Class Championship Winners

Click on the year link below to visit the Class Championship Regatta page for that year.

Year Skipper Crew Crew Host Fleet & Club Venue
2017       Fleet 28 & Dillon Yacht Club Dillon Reservoir, CO
2016 Eric Kownacki Andrew Kerr Tom Jenkins Klamath YC Klamath Falls, OR
2015 Eric Kownacki Andrew Kerr Tom Jenkins Eugene YC Fern Ridge Lake, OR
2014 Eric Kownacki Andrew Kerr Tom Jenkins Eugene YC Fern Ridge Lake, OR
2013 Eric Kownacki Andrew Kerr Tom Jenkins Alamitos Bay YC Long Beach, CA
2012 Chris Winnard Lance Purdy Jay Magers Fleet 19 & Eugene YC Fern Ridge Lake, OR
2011 Eric Kownacki Andrew Kerr Bob Martin Fleet 17 & Oklahoma City Boat Club Lake Hefner, OK
2010 Bruce Golison Andrew Kerr Willem Van Waay Fleet 12 Huntington Lake, CA
2009 Chris Winnard Andrew Kerr Lance Purdy Fleet 7 & Mission Bay YC San Diego, CA
2008 Eric Kownacki Tom Jenkins Bob Martin Fleet 19 & Eugene YC Fern Ridge Lake, OR
2007 Bruce Golison Andrew Kerr Blair Wallace Fleet 37 & Windy Crest SC Tulsa, OK
2006 Payson Infelise Phillip Infelise Nate Campbell Fleet 7 & Coronado YC San Diego, CA
2005 Bruce Golison Steve Washburn Stevie Wasburn & Anika Olsen Fleet 16 & Fleet 19 Cascade Locks, OR
2004 Bruce Golison Steve Washburn Stevie Wasburn Fleet 13 & Alamitos Bay YC Long Beach, CA
2003 Charlie Ogletree Mike Pinckney John Papadopoulos Fleets 12 & 5 Huntington Lake, CA
2002 Chris Winnard Andrew Kerr Bill Ramacciotti Fleet 1 & Del Rey YC Santa Monica, CA
2001 Charlie Ogletree Mike Pinckney John Papadopoulos Fleet 19 & Klamath YC Klamath Falls, OR
2000 Willem Van Waay Travis Wilson Peter Van Waay Fleet 2 & Balboa YC Newport Beach, CA
1999 Paul Stephens Jay Magers Adam Kline Fleet 28 & Casper Boat Club Lake Alcova - Casper, WY
1998 Chris Winnard Andrew Kerr Kent Sisk Fleet 15 & Rush Creek YC Heath, TX
1997 Tom Schock Tom Garrett Shawn Patrick Fleet 7 & Mission Bay YC San Diego, CA
1996 Paul Stephens     Fleet 19 & Eugene YC Eugene, OR
1995 Chris Winnard Andrew Kerr Robert Brooks Fleet 15 & Eagle Point YC Ft. Worth, Texas
1994 Vern Bybee     Fleet 28 & Dillon YC Colorado
1993 Chris Winnard Simon Smith Robert Brooks Fleet 1 & Santa Monica YC Santa Monica, CA
1992 Mike Sherlock     Fleet 6 & Coronado YC San Diego, CA
1991 Mike Sherlock     Fleet 19 & Eugene YC Eugene, OR
1990 Bart Hackworth     Fleet 31 & Offshore SC & Channel Islands YC Oxnard, CA
1989 Bart Hackworth     Fleet 27 & Klamath YC Klamath Falls, OR
1988 Jane Schock Bill Herrschaft   Fleet 1 & Santa Monica YC Santa Monica, CA
1987 Jane Schock Bill Herrschaft Scott Harris Fleet 23 & Valle de Bravo YC Valle de Bravo, Mexico
1986 Harry Pattison     Fleet 19 & Eugene YC & Triton YC Eugene, OR
1985 Harry Pattison     Fleet 17 & Oklahoma City Boat Club Oklahoma City, OK
1984 Harry Pattison     Fleet 9 & Windjammers' YC Santa Monica, CA
1983 Jane Schock George Twist Rod Graham Fleet 7 & Coronado YC San Diego, CA
1982 Tim Hahnke     Fleet 21 & Canyon Lake YC Texas
1981 Harry Pattison     Fleet 5 & Fresno YC  
1980 Harry Pattison     Fleet 7 & Coronado YC San Diego, CA
1979 Bill Herrschaft     Fleet 2 & Newport Harbor YC Newport Beach, CA
1978 Bill Herrschaft     Fleet 4 & Richmond YC Richmond, CA
1977 Tim Hogan     Fleet 2 & Balboa YC Newport Beach, CA