2016 Santana 20 Class Championship Regatta ~ June 29 thru July 3

&

2016 Firecracker Regatta ~ July 1 thru July 3

The 2016 Class Championships are being hosted by Klamath Yacht Club on Upper Klamath Lake in conjunction with their Firecracker Regatta.  Please download the Notice of Race, Registration Form, Measurement Form, and Klamath Yacht Club Ground Rules by clicking on these links.

Team Disaster Area (Eric Kownacki skippering, Andrew Kerr in the middle, and Tom Jenkins on the bow) won a very close competition.  This is Eric's 6th win of the Championships as skipper, Andrew's 11th as crew, and Tom's 5th as crew.


(L-R: Tom Jenkins, Andrew Kerr, Eric Kownacki)

Here's a recap of the regatta based on a report from Andrew Kerr...

A total of eight races were sailed over three days.  On day one, Team H20 Boa (Skipper Gordon Mattatal - current Class President) won the first two races.  Glen Chapman and his team on Orient Express won the third race - leading the entire way with an impressive display of speed and smarts in a race that was difficult to win.  At the end of the day, however, it was Team Giddy Up (Skipper Ron Fish) that was at the top of the score board - with a single point standing between him and three teams that were tied for second place!

After the second day of racing, Team Giddy Up was still in the lead but was now tied with Team Disaster Area (Skippered by multi-time champion Eric Kownacki) but Team Aquila (Skippered by Paul Stephens - two time (’96 and ’99) class champion) was one point back and Team H20 Boat (Skippered by Class President) was three points back.

Going in to the last day there four teams - Team Giddy Up, Team Disaster Area, Team Aquila and Team H20 Boa - that had a chance to win the championships.  And it came down to the last race of the day where, sill, the racing was so tight and back and forth that any one of the top four teams could have won the regatta.  There was great racing throughout the fleet with Team Fusion (Mark Erdrich from Folsom Lake) and Team Shenanigans (Kevin Dickey from Eugene YC) showing great speed and smarts. Team Giddy Up won the final race but it just wasn't enough - Ron Fish finished 2nd place overall - making this his 5th 2nd place finish as Santana 20 Class Championships (’95, '10, '11, '13, '16).

In addition to the racing, there were other notable activities...

There was a Class Association sponsored clinic prior to the event on the Thursday given by Coach Andrew Kerr, with a videotape review of the practice races afterwards back at the club.  This was well received by all the teams and featured some good group discussion and interaction.

Great social events put on by Klamath Yacht club, tight racing on the lake and great camaraderie ashore made for a good time ashore and on the water.

Cindy Klyn gave a detailed presentation with both video and power point on the 2017 Class Championships at the Annual Meeting on the Friday.

A big thank you to everyone at the Klamath YC for putting on a great regatta for the class, it takes a lot of work and the S20 class is very appreciative of all the efforts of everyone involved.

The Class looks forward to seeing as many teams as possible at next year’s championships on Lake Dillon in August, it promises to be a terrific event in the beautiful Colorado Rocky Mountains!  - Andrew Kerr

Awards Photos

 

Other Photos



Rank

Sail#

Boat Name

Skipper

R1

R2

R3

R4

R5

R6

R7

R8

T

1st

138

Disaster Area

Eric Kownacki

3

5

3

3

3

1

1

2

21

2nd

779

Giddy Up

Ron Fish

4

4

2

4

1

3

3

1

22

3rd

649

H2O BOA

Gordon Matatall

1

1

9

2

4

4

2

8

31

4th

656

Aquila

Paul Stephens

2

3

6

1

2

5

6

7

32

5th

927

Fusion

Mark Erdrich

6

2

4

7

5

6

9

9

48

6th

314

Shenanigans

Dickey Keven

5

9

5

8

8

8

4

5

52

7th

353

Orient Express

Glen Chapman

12

8

1

5

13

7

5

3

54

8th

907

BiPolar

Glen Hughes

7

6

8

DSQ

9

9

8

6

71

9th

908

Loose Nuts

Jim Martinez

8

10

7

6

6

16

11

11

75

10th

919

Thunderstruck

Russel Peterson

13

12

15

11

11

2

10

4

78

11th

713

Feisty

Mike McKeever

11

7

11

9

15

10

13

10

86

12th

784

Time Warp

Ted Walkup

9

11

10

12

7

15

12

12

88

13th

906

Guano Happens

Lyle Mayer

10

15

12

10

12

12

7

14

92

14th

59

Red Widow

Lisa Mulvey

14

13

13

14

16

11

15

17

113

15th

668

Hog Wild

John Spillman

17

17

14

15

10

14

16

13

116

16th

342

Packed in Water

Jim Lawson

15

14

16

13

14

17

17

15

121

17th

539

Ruckus

Tim Gormley

16

16

17

16

17

13

14

16

125